Amnestie

Jeden z hrdinov filmu – Drahoš Lupko sa ocitol vo väzení za krádež drahých obrazov. Tam nadviaže kontakt s disidentom doktorom Čiernym. Dej mimo väzenia sa zase točí okolo Lupkovej ženy a obľúbeného herca Kelemena.

Snímka Amnestie je príbeh troch rodín, ktoré zasiahla perzekúcia komunistického režimu. Zachytáva aj väzenskú vzburu v Leopoldove, ktorá si vyžiadala aj ostrý zásah vojska. Vzburu spôsobili rozsiahle amnestie prezidenta Václava Havla, ktoré udelil iba niekoľko dní, po tom, ako  ho zvolili za československého prezidenta v januári 1990.  

K vzbure odsúdených doženie politická a spoločenská situácia. V snímke sú zobrazené i intrigy, ktoré boli bežné počas komunistického režimu a patrili k súčasti života. Film ukazuje aj následky rozhodnutia  prezidenta Havla a čo sa nastane, keď sú prepustení, nie len tí, ktorí bolo obeťami režimu, ale aj delikventi odsúdení za tie najťažšie trestné činy. zločiny. Jedným z hlavných motívov je aj realita vo väznici,  ktorá je zobrazená veľmi presvedčivo a speje až k anarchii.

Za mrežami sa nájdu aj chápaví, zlo však opäť zvíťazí a vzbura na čele s primitívnym samozvaným šéfom Gujdom je na svete. Počas tohto zmätku majú ťažkosti aj ľudia na slobode, ktorí okrem osobných problémov musia riešiť aj boj za slobodu a prispôsobiť sa zmenám, ktoré nový spoločenský režim priniesol.

Snímka zachytá Nežnú revolúciu v roku 1989, ktorá priniesla okrem slobody aj problémy a tiež aj príležitosti. Z niekdajších papalášov sa stávali nežiadúce osoby a z bývalých disidentov osoby z vplyvom.  

Amnestie sú emotívny film o manipulácii, násilí aj zrade. Príbeh zobrazuje niekoľko zápletiek, ktoré sú prepojené. Vystupujú v ňom jednotlivé postavičky zapletené do rovnakého konfliktu z rôznych strán. Film nemá kladného hrdinu. Niektoré motívy sú tendenčné.  Historicky približujú dané obdobie. Snímka je určené pre masového diváka,  ktorého zaujíma nedávna doba a majú ju ešte v pamäti.

Ide o film slovensko – českej produkcie na základe predlohy knihy  Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Režisér je Jonáš Karásek  a snímku nakrútil v spolupráci s kameramanom Tomášom Juríčkom a producentom, scenáristom Marošom Hečkom. Trojica je známa  aj vďaka úspešnej snímke Kandidát.