Červený kapitán

Červený kapitán je úspešná akčná detektívka. Príbeh sa odohráva v roku 1992, teda  v čase, keď sa rozpadávaČeskoslovensko. Detektív Richard Krauz z oddelenia vrážd vyšetruje prípad umučeného kostolníka, ktorého smrť mala ostať navždy zabudnutá. Film je nakrútený podľa bestselleru spisovateľa Dominika Dána, ktorý bol tiež policajtom.

Robotníci pri rekonštrukcii cintorína náhodou vykopú ostatky bývalého kostolníka  z kostola svätej Barbory a zistia, že nebohý má v lebke zatlčený klinec. Na miesto prichádza  Krauz a aj jeho kolega Eduard Burger. Na odhalení skutočnej príčiny smrti kostolníka však nemá žiadny záujem cirkev a ani štátne zložky. No dvojica policajtov sa pustí do vyšetrovania, ktoré sa bývalý režim snažil ututlať.

Diváci, ktorí v snímke zobrazené obdobie nemajú zažité, alebo si ho už  nepamätajú budú iste zvedaví a bez ohľadu na časové zasadenie do porevolučnej doby.  Je to  nadčasový film do obdobia tesne pred vznikom samostatnej republiky sa vracia nekompromisne a triezvo.

Film úplne zaslúžene pritiahol  pozornosť publika na Slovensku a aj v susednej Českej republike. Má predovšetkým atmosféru dramatického aj výpravného diela a dobre sú obsadené aj herecké role. No divák občas len veľmi ťažko chápe, kto je kto a proti komu, a s kým.

.           Slovenskí filmári pod vedením režiséra, spoluscenáristu a producenta Michala Kollára projekt pripravovali takmer sedem rokov. Vznikol nadštandardný krimi triler, ktorý si chce pozrieť každý, najmä z dôvodu, že literárna predloha je veľmi populárna.

Téma je spoločensky významná a film bol dlho očakávaný a po uvedení do kín aj navštevovaný. Snímka Červený kapitán oslovila široké publikum a ponúkla aj celkom slušnú kvalitu.

Kamera a jeho výtvarnosť a strih dáva filmu umelecký rozmer. Zaujímavosťou je, že autori na záberoch z bratislavských ulíc museli „ vymazať inak všade prítomný billboardový smog.