Čiara

Hlavnou postavou je pašerák cigariet slovensko – ukrajinského gangu Adam Krajňák.  Blíži sa však vstup do Schengenského priestoru  a medzi gangom pašerákov vládne neistota a veľké napätie. Adam musí prekročiť hranice, ktoré boli preňho doposiaľ tabu. Adama Krajniaka stvárnil Tomáš Maštalír a nie to iba  gangster, no musí aj uživiť rodinu.

V kruhu  najbližšej rodiny aj  gangstrov  je vodca, ktorý musí  ustáť niekoľko ťažkých skúšok. Časy kedy pašeráctvo zažívalo rozmach a do krajín prichádzali nelegálny migranti a výnimkou nebolo ani ostrá streľba na hraniciach končia. Nezákonné aktivity existovali i vďaka ochote skorumpovaných policajtov. No doba sa mení a je tu novovybudovaná hranica schengenského priestoru a s tým súvisiaca nervozita a neistota z nejasnej budúcnosti  a nelegálnych obchodov. 

Pohľad na situáciu na slovensko-ukrajinských hraníc je zobrazený veľmi verne.  Aj keď Čiara  nie je nakrútená podľa skutočnej udalosti, je to skutočný príbeh, ktorý prežívajú rodiny žijúce  aj mimo územia, v ktorom sa príbeh odohráva.

Film Čiara je príbeh pašeráka, ktorý je na základe okolností prinútený svojej vôli buď pritvrdiť, alebo nechať všetko tak.

Vznikol  v slovensko-ukrajinskej koprodukcii. Krimidráma má pozitívne reakcie od slovenských divákov, médií i kritikov. Film slovenského režiséra Petra Bebjaka a scenáristu Petra Balka diváka priláka a mohol by byť aj spokojný. Vo filme nie sú hluché miesta, nie je prázdny a stále sa niečo deje. Čiara bolo v roku 2017 druhý najnavštevovanejší a najúspešnejší slovenský film. Získal ocenenie na  prestížnom medzinárodnom filmovom festivale v Chicagu a aj  Cenu za réžiu na MFF Karlove Vary,  okrem toho i Zlatého ledňáčka pre najlepší celovečerný hraný film na Finále Plzeň a snímke sa darilo i doma. Ocenená bola cenou  Slnko v sieti v hlavnej kategórii Najlepší hraný film aj v ďalších piatich kategóriách.