Eštebák

Film Eštebák vznikol slovensko-česko-poľskej produkcii. Režisérom je Juraj Nvota, ktorý nakrútil úspešné filmy Kruté radosti a Muziku. Scenár napísal  Ľubomír Slivka. Dej sa odohráva na prelome 60 – tych a 70 – tych rokov minulého storočia. Je to snímka, ktorá je prienikom do doby , ktorá ovplyvnila našu históriu v čase okupácie a zobrazuje príbeh premeny  bežného mladého páru.

Hlavný hrdina Adam po absolvovaní základnej vojenskej služby najskôr pracuje dispečer na športovom letisku blízko západnej hranice bývalého Československa.

 Mužom žijúci bokom od pasívnej väčšiny obyvateľstva, ktorá žila si svoju všedne už v zabehnutom systéme.  Neskôr sa z neho stane príslušník Štátnej bezpečnosti. Naverbovali vďaka tomu, aby jeho priateľka a neskôr manželka Eva mohla študovať na vysokej škole, aby získali byt a mali z čoho spoločne žiť.

 Jeho úlohou je odpočúvať iných ľudí a kompromitovať ich.  Lenže zároveň s tým prichádzajú aj výčitky svedomia  a aj  strach. Zistí však, že aj on sám je sledovaný a odpočúvaný.

Pátra prečo a zistí, že počas vojenskej základnej služby bol svedkom vražedného rozkazu a pre jeho bývalých veliteľov by mohol byť nepohodlný. A až počas práce pre režim sa dozvie, že o čoho všetkého je režim schopný a čo všetko pácha. Je to pre neho veľmi skľučujúce, no i motivujúce zároveň. Je to poznanie, na ktorom je postavené hlavné rozprávanie príbehu. Snaží sa, aby neublížil tým, ktorých monitoruje. Adama však  tiež odpočúvajú. Jeho žena najskôr nerozumie tomu, prečo je jej manžel rozladený a on skúška a snaží sa pomáhať prenasledovaným. Ich život sprevádza aj nevera Evy, ktorú ŠtB zmonitoruje. Napokon sa pár pokúsi emigrovať.