Kandidát

Dej filmu Kandidát  je zasedený do času prezidentskej kampane pred úplne nekonkrétnymi prezidentskými voľbami v  konkrétnej krajine. Hlavný hrdina  žije z odpočúvania, sledovania a písania správ. No nevie, pre koho pracuje. Sleduje a odpočúva biskupa Jozefa, majiteľa reklamnej agentúry Adama Lamberta a úplne nevýrazného prezidentského kandidáta Potôňa. Počiatočné nadšenie z novej zákazky po čase vystrieda úplne znechutenie z manipulačných hier vplyvných ľudí.

Snímka Kandidát ukazuje na to, že v dnešnej dobe sú veľmi cenné informácie a existujú ľudia, ktorí vedia za ne zaplatiť, zobrazuje aj na moc médií, ktoré manipuláciou a ovplyvňovaním udalostí vedia zase ovplyvniť celospoločenské dianie.

Príbeh začína v čase, keď do prezidentských volieb ostávajú dva mesiace. Úspešný majiteľ reklamnej agentúry získa zákazku na kampaň pre kandidáta Potôňa. Cieľom však je iba mútiť vodu a ubrať hlasy proti strane.

Lambertovi nie je manipulácia vôbec cudzia a za každú cenu vie dosiahnuť cieľ.  Uzavrie stávku s konkurenciou, reklamným mágom Ivanom Müllerom, ktorý robí kampaň predpokladanému víťazovi. Lambert vsadí celý svoj majetok.

Jeho kandidát aj voľby vyhrá, no vzápätí sa stáva obeťou vraždu.  Na konci sa ukáže, kto si celé sledovanie a odpočúvanie objednal a kto za tým všetkým stál.

Kandidát je politická fraška, zobrazuje to, čo sa v tejto malej krajine udialo, deje a aj udiať  môže. Podkladom pre filmové spracovanie v réžii Jonáša Karáska sa stala kniha Kandidát od Maroša Hečka a Michala Havrana.

Film mal premiéru v októbri 2013. Stal sa  najnavštevovanejším domácim filmom v  kinách a tiež sa dostal do rebríčka top sa návštevnosti slovenských filmov v ére samostatného  Slovenska.

 Vyšiel v dvoch verziách, jedna bola určená pre slovenských divákov, tá bola čiastočne cenzurovaná a druhá pre Českú republiku a na medzinárodné filmové festivaly Zaujímavosťou je že, pôvodne mala vo filme zaznieť veta, v ktorej by bol vtedajší slovenský predseda vlády Robert Fico označený za  führera, napokon ju však tvorcovia zo scenára vyškrtli.