Únos

Únos sa odohral v čase, keď bola mafia prepojená so spravodajskou službou a štátnej mocou, práve do týchto súvislostí je zasadený celý dej filmu.

Jednou z predstaviteliek filmu je mladá Marta, ktorá je začínajúca novinárka. Ocitne sa v situácii, ktorú priniesla po revolučná doba. Ďalšími hrdinami sú šéf podsvetia Efendi a prezident a predseda. Prezident sa stáva nepohodlným a jeho syna o organizovaná skupina zbije a unesie do zahraničia. Mladý príslušník spravodajskej služby Oskar sa pod ťarchou svedomia prizná policajnému vyšetrovateľovi, že sa  podieľali na zavlečení na základe príkazu svojich nadriadených. Na  únose syna prezidenta však spolupracovalo aj podsvetie.

Oskar sa  bojí o život  a pomáha mu kamarát Robo. O niekoľko mesiacov Robove auto vybuchne a jediný kontakt na Oskara, v ňom zomrie, uhorí za živa. Marta sa snaží domôcť spravodlivosti nie len pre seba samú, no i pre mŕtveho, pre jeho matku a aj pre svojho brata, ktorého tiež zavraždila mafia.

Únos je príbeh, v ktorom sa mocní predstavitelia štátu dopúšťajú zločinov. Napínavý dej ponúka pohľad na prvý rok po vzniku samostatného Slovenska. Snímka  je nakrútená podľa skutočných politických udalostí z polovice 90 – tych rokov minulého storočia. Inšpirovaný je prípadom zavlečenia Michala Kováča mladšieho, syna vtedajšieho prezidenta SR, ktorého násilne zavliekli do Hainburgu v Rakúsku. 

Podľa vyšetrovania polícia dostala anonymné, telefonické oznámenie, že v aute značky Mercedese zaparkovanom pred policajnou stanicou v Hainburgu sa nachádza muž, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač. Bol to unesený a zbitý Michal Kováč mladší. Udalosť sa stala 31. augusta 1995. Z akcie je podozrivá Slovenská informačná služba pod vedením Ivana Lexu.

Na filme viac ako rok pracovala režisérka Mariana Čengel Solčanská. Tvorcovia dlhší čas hľadali zdroje na dofinancovanie. Únos je strhujúca dráma. Je to prvý politický triler v dejinách porevolučnej slovenskej kinematografie.

Režisérka do o hlavných úloh obsadila Milana Ondríka, Dana Heribana, Maroša Kramára, Rebeku Polákovú a Tomáša Hanáka.